Яна Макаринська, головний маркетолог ТОВ «ТД «Югелеватор»

СВІТОВИЙ ПОПИТ НА ЗЕРНО. РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ КУЛЬТУР В УКРАЇНІ ТА ФАКТОРИ ВПЛИВУ НА ЗАГАЛЬНИЙ СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЗЕРНОВОЇ ГАЛУЗІ

Світовий обсяг споживання зернових культур продовжує збільшуватися, і за даними ФАО в новому сезоні 2018-2019 рр. може досягти позначки в 2 641 млн.тонн, що приблизно на 26,5 млн. тонн більше сезону 2017-2018 рр. На світовому ринку найбільшим попитом користуються кукурудза, рис і пшениця. На відміну від попереднього періоду, коли першість була у пшениці, зараз лідером є кукурудза. Вона використовується у раціоні людей, у годівлі худоби та виробництві етанолу. Останній фактор має наразі визначальний вплив на зростання ціни цієї культури.

ПОКАЗНИКИ ЕКСПОРТУ УКРАЇНСЬКОГО ЗЕРНА В МИНУЛОМУ МР ЗНИЗИЛИСЬ НА 4,6 МЛН.Т

За попередній 2017-2018 маркетинговий рік Україна експортувала 39,4 млн т зерна і, за даними Державної фіскальної служби, виручила $6,4 млрд. Традиційно найбільше країна відправила за кордон пшениці, кукурудзи та ячменю, які закуповують країни Близького Сходу, Азії та Північної Африки. Втім, вітчизняні аграрії відправили за кордон збіжжя на 4,6 млн т менше, ніж у попередній рік. Причиною зниження поставок пшениці стало посилення конкуренції з нашим східним сусідом Росією, яка у минулому сезоні зібрала рекордний урожай. Ще один фактор, який призвів до зменшення експорту, стосується найбільшого покупця українського зерна — Єгипту. Країна ввела нові вимоги до імпортної пшениці з підвищеним вмістом білка, збільшивши їх на 1% — з 11,5% до 12,5%. Таке рішення вигідне РФ, де пшениця має вищий вміст білка у порівнянні з Україною. Позитивний вплив мало відновлення у квітні цього року поставок пшениці з українських полів до В’єтнаму. Постанова про відновлення імпорту української пшениці була прийнята після проведення переговорів між країнами і відвідування в’єтнамською делегацією України. Тимчасова заборона на ввезення зерна була введена у 2015 році після того, як В`єтнам виявив у насінинах українського походження комірного довгоносика та зафіксував підробку фітосанітарних сертифікатів.

УКРАЇНСЬКЕ ЗЕРНО ЗАЙМАЄ ВИГІДНІ КОНКУРЕНТНІ ПОЗИЦІЇ НА СВІТОВИХ РИНКАХ ЗА РАХУНОК МЕНШИХ ВИТРАТ НА ВИРОБНИЦТВО

Конкурентні позиції на світових ринках українському зерну вдається зберігати перш за все за рахунок менших витрат на виробництво. Наприклад, щоб виростити пшеницю, фермери витрачають $130–140/т, у той час, як ціна ф’ючерсів на рівні $190–195/т. Навіть з урахуванням витрат на логістику при доставці до країн Південно-Східної Азії українські сільгоспвиробники виграють у порівнянні з більш дорогою пшеницею з Австралії. Надалі ціни на зерно на світовому ринку, як прогнозують експерти, будуть рости.

НАЙВИЩУ РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ СЕРЕД ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР В УКРАЇНІ ПРОТЯГОМ П`ЯТИ РОКІВ ДЕМОНСТРУЄ РИС

Перше місце у рейтингу найприбутковіших культур рослинництва у період 2013–2017 років посідає рис. Про це розповів заступник міністра агрополітики і продовольства Максим Мартинюк. Згідно з результатами досліджень МінАПК і продовольства, рентабельність рису — понад 7000 гривень з гектара. На другому місці опинилася кукурудза, на третьому — гречка. Пшениця, що традиційно вважається головною культурою в агросекторі, посіла четверте місце у рейтингу. За нею слідують горох і ячмінь.

ПОКАЗНИКИ ВРОЖАЙНОСТІ У БІЛЬШОСТІ ОБЛАСТЕЙ КРАЇНИ НИЖЧІ НІЖ ТОРІК ЧЕРЕЗ ПОСУШЛИВІ ПОГОДНІ УМОВИ

Цього року врожайність у більшості регіонів нижча, ніж торік. Лише у центрі та на заході спостерігається позитивна динаміка. Через посуху наприкінці весни та на початку літа фермери півдня отримали нижчу врожайність озимої та ярої пшениці. Більш оптимістичні прогнози у аграріїв, які господарюють у центрі та на заході країни. Найбільші втрати очікуються по ярому ячменю: середня врожайність по країні нижча на чверть у порівнянні з минулорічними показниками. У той же час, ситуація з озимим ячменем подібна минулорічній. Кукурудза обіцяє вродити гарно, а за умов збереження нинішніх погодних показників виробництво цієї культури встановить новий рекорд.

ПОТРЕБА В БУДІВНИЦТВІ НОВИХ ЕЛЕВАТОРНИХ ПОТУЖНОСТЕЙ ЗАЛИШАЄТЬСЯ АКТУАЛЬНОЮ ЧЕРЕЗ ПРОБЛЕМИ З ЛОГІСТНИКОЮ ТА ЗБІЛЬШЕННЯ ВНУТРІШНІХ ЗАЛИШКІВ ЗЕРНА

У цьому сезоні, як і в попередньому, відчутною проблемою залишається потреба у будівництві нових елеваторних потужностей. Фермери прораховують можливість збудувати власні потужності для зберігання збіжжя, аби зберегти максимум врожаю та продати його за вигідною ціною. Актуальним залишається питання логістики, вартість якої абсолютно не передбачувана. Якщо «Укрзалізниця» закриє для вантажних робіт 27 зернових станцій, як вона обіцяла, то це ще більше загострить проблему залізничного сполучення. Саме цей вид транспорту найбільше використовується при перевезенні та доставці зерна по країні та у порти, ним доправляється до 70% загального обсягу культур. Непродумане рішення може поставити під загрозу зриву строки збирання і зберігання врожаю. Невирішені питання з логістикою спричинять накопичення внутрішніх залишків зерна у країні, що призведе до зниження цін. На початок цього маркетингового року перехідні залишки досягли 7,46 млн т, досягши максимуму за останні три роки. За умови падіння ціни на зерно до рівня рентабельності вирощувати зернові стане невигідно. У свою чергу, це може призвести до скорочення виробництва сільгосппродукції та похитнути позицію України на глобальному зерновому ринку.