Дмитро Заставленко, головний інженер ТОВ «ТД «Югелеватор»

ЯК ФЕРМЕРУ ОРГАНІЗУВАТИ БУДІВНИЦТВО ЕЛЕВАТОРА ТАК, ЩОБ У МАЙБУТНЬОМУ УНИКНУТИ ЗБИТКІВ

Елеватор можна порівняти з банківським депозитом, тільки замість грошей у ньому зберігається зерно, яке приносить господарю постійні прибутки. Але зерносховище може стати для його власника проблемним об’єктом, який, як гиря на ногах не дозволятиме підпрємству ефективно розвиватися. Причин невдач може бути багато, але чимало з них закладаються ще на етапі проектування елеваторного комплексу. Наприклад, наслідком неякісного геологічного дослідження може стати неправильний вибір майданчика для спорудження елеватора, використання невідповідних будівельних технологій. Якщо інвестор досить поверхнево провів дослідження маркетингового середовища і профілю елеватора, це може обернутися недозавантаженістю силосів. Прорахунки у запланованих витратах на будівництво, поверхневий аналіз окупності також призводять до збитків.

ПРИ ВИБОРІ ПРОЕКТУВАЛЬНОЇ КОМПАНІЇ БАЖАНО КЕРУВАТИСЯ НЕ ЛИШЕ ПИТАННЯМИ ВАРТОСТІ, А В ПЕРШУ ЧЕРГУ ВИВЧАТИ ДОСВІД КОМПАНІЇ

Надзвичайно важливими є етап проектування та вибору обладнання. У цих питаннях не варто керуватися лише вартістю послуг проектувальної компанії чи устаткування виробника. Обираючи проектанта, слід вивчити досьє компанії, дізнатися про кількість та долю реалізованих нею аграрних об’єктів, чи має вона досвід робіт з бетоном і металевими конструкціями. Оскільки не існує двох однакових елеваторів, важливо, щоб компанія застосовувала індивідуальний підхід до кожного об’єкта.

ЗВЕРТАЙТЕ УВАГУ НА МЕТАЛОЄМНІСТЬ, МАТЕРІАЛИ ТА КОМПЛЕКТУЮЧІ, ОБЛАДНАННЯ МАЄ БУТИ АДАПТОВАНО ДЛЯ РОБОТИ У НАШІЙ КЛІМАТИЧНІЙ ЗОНІ

Ефективність усього виробництва залежить від вибору устаткування елеваторного комплексу. Перш ніж відхиляти можливість придбання більш дорогого обладнання, варто розібратися, за рахунок чого складається його вартість — матеріали та комплектуючі, витрати на виробництво, конструктивні особливості тощо. Непоодинокі випадки, коли фермери придбають обладнання, виготовлене в Європі, Туреччині чи США, яке дешевше за те, що виготовлене вітчизняними виробниками, особливо не вникаючи у причини низької вартості. Поснюється це просто: більш девеше устаткування поступається місцевому по запасу міцності, металоємності, не може ефективно працювати у нашій кліматичній зоні. До того ж, не завжди можна якісно проконтролювати монтаж іноземного обладнання, оскільки відсутні відповідні фахівці. Натомість монтажники устаткування вітчизняного походження завжди доступні, вони досить кваліфіковані та здатні забезпечити ретельний контроль на всіх етапах монтажу обладнання і якісний сервіс під час експлуатації. Додатковим бонусом для фермера є те, що за придбання вітчизняного обладнання він може отримати відшкодування 25% вартості. У цій держпрограмі бере участь також ТОВ «ТД «Югелеватор».

ВИСОКА ПРОДУКТИВНІСТЬ ОБЛАДНАННЯ НЕ ЗАВЖДИ ВИГІДНА, ТАКЕ ОБЛАДНАННЯ НЕОБХІДНО ЗАБЕЗПЕЧУВАТИ ВІДПОВІДНИМ ПОТОКОМ ЗЕРНА ПРИБЛИЗНО ОДНАКОВОЇ ВОЛОГОСТІ

Ще одна досить поширена помилка, є гонитва за продуктивністю обладнання. Відомо, що використання високопродуктивних та високотехнологічних сушарок дозволяє досягти найнижчої собівартості вологопониження. Але це спрацьовує далеко не на всіх об’єктах. Для окремих елеваторів такі сушарки можуть виявитися неекономічними через ряд причин: потужності не будуть забезпечені відповідним потоком зерна, чи зерна буде у достатній кількості, але воно суттєво різнитиметься вологістю. Також, враховуючи витрати на тимчасове зберігання та досушування зерна, високопродуктивна сушарка буде набагато дорожча в експлуатації ніж менш продуктивна.

Підбираючи обладнання для свого елеватору важливо враховувати технічні умови об’єкта, культури, з якими працюватимуть, тощо. Незнання або ігнорування цілої низки аспектів може стати причиною того, що обладнання не витримає навантажень, скоротиться термін його експлуатації. У окремих випадках — призвести до аварій зі значними руйнуваннями об’єкта, матеріальними втратами, травмуванням працівників.

НАЙЧАСТІШЕ ДО ПАДІННЯ СИЛОСІВ ПРИЗВОДЯТЬ ПОМИЛКИ ПРИ МОНТАЖІ

Причиною падіння силосів у більшості випадків є помилки при монтажі, неготовність конструкції до екстремальних погодних умов і недбала експлуатація. За цим часто стоїть непрофесіоналізм фахівців, залучених до роботи на різних етапах, відсутність організації контролю за якістю та надійністю конструкцій.

ГРАМОТНИЙ КОНСУЛЬТАНТ ДОПОМОЖЕ ВИБРАТИ ПРАВИЛЬНЕ ПРОЕКТНЕ РІШЕННЯ, ПІДКАЖЕ ДЕ МОЖНА ЗЕКОНОМИТИ

Попередити помилки при будівництві елеватора та заощадити гроші допоможе правильний комплекс дій по плануванню, інженерії та технології. Виключити помилки допоможе професійний консультант. Це потребує певних витрат, але надійних фахівець визначить де можна буде зекономити. Грамотний проектант може запропонувати менш вартісний варіант фундаменту, який не програє у міцності та надійності більш витратному. Також для порівняння витрат професійні організації зроблять декілька варіантів передпроектних рішень, з яких можна буде вибрати оптимальний за функціоналом та вартістю.